PaylaSiMin DoGru ADreSi Yasama dair ne varsa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PaylaSiMin DoGru ADreSi Yasama dair ne varsa

cadirkaya formuna hosgeldiniz

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yıldırım ve gerçekler!

YazarMesaj
yuzbasi55
SüperModeratör
SüperModeratör
yuzbasi55

Yıldırım ve gerçekler! Empty
MesajKonu: Yıldırım ve gerçekler!   Yıldırım ve gerçekler! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 5:01 am

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, FB TV'de gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Aziz Yıldırım'ın açıklamalarını her zaman olduğu gibi dakika dakika canlı olarak aktaran Sporx.com, tüm detayları sizlere ulaştırdı.

Fenerbahçe Televizyonu'nda yayınlanan "Futbol Zirvesi" programında Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Cem Şengül, Sabah Gazetesi Spor Müdürü Serdar Ali Çeliker, Zaman Gazetesi Spor Müdürü Serkan Akcan, Hürriyet Gazetesi Spor Servisi İstihbarat Şefi Mehmet Arslan ve Akşam Gazetesi Spor Yazarı Alaattin Metin'in sorularını yanıtlayan Aziz Yıldırım, birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AZİZ YILDIRIM: "Herkesin merak ettiği soruları cevaplamak istedik. Bir danışıklı dövüş şeklinde gözüküyordu. Bu şekilde yapmak istedik. Zaman sınırsız, sabaha kadar konuşabiliriz. Ne isterserseniz sorun ve cevabını alınç Ayrıca siz de beni davet ederseniz, ben de gelirim. Neden gelmeyecem ki?"

"HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKACAK"

SABAH GAZETESİ, SERDAR ÇELİKER: "Turkcell Süper Lig A.Ş fikrini ortaya attınız. Bu konudaki fikirleriniz neler?"

AZİZ YILDIRIM: "Konuşmam da ifade ettiğim Türk spor için olması gereken ve ileride çözülmesi gereken bir konuydu. Bugün 5 büyük lig bu şekilde. Bazısı direkt olarak, bazısı ikinci bir yerden organize edilerek yönetilmekte. Bunun faydası, bütün kulüplerin bu liglerin sahibi olduğunun farketmesi ve birlikte çalışması. Şimdiki durumda federasyon sorumluluk altında.

Her tür gelişmede o düzende federasyon düzenleyici olacak, atılımlar kulüpler ile olacak. Kimsenin bundan rahatsız olmaması lazım. Prag'da maça gittiğimizde, Alman Futbol Federasyonu ve Mahmut Uslu, Hasan Doğan ile birlikte sabaha kadar konuşmuştuk. Benim söylediğim yeni bir şey değil. Herkes taşın altına elini sokmuş olacak, kimse hakemleri suçlamayacak, federasyonu eleştirmeyecek."

SABAH GAZETESİ, SERDAR ÇELİKER: "Projeyi sadece siz yapıyormuşsunuz gibi bir hava oluştu. İnsanların bir istekleri ya da şikayetleri olduğu zaman direkt sizle mi temasa geçecek"

AZİZ YILDIRIM: "Ben bunu yaparken yanımda 3 yardımcı vardı. Artı Adnan Polat'ı aradım ve onayını aldım. Aynı şekilde Yıldırım Demirören'i aradım. Onlar da tamam dediler, biz varız dediler. Yıldırım Bey sabah Ankara'da olduğunu ve katılamayacağını bildirdi. Bunlar yanlış algılanmasın. Yeni bir dönem başlıyor. Ben artık Fenerbahçe demiyorum, Türk futbolu, Türk sporu diyorum. Bizim hepimizin üstüne ne düşüyorsa bunları yapalım. İlle burada olacak değil toplantı, haftaya Konya'ya gidelim mesela. Yapacağız da"

"KADROMUZ YETERLİ, TEK EKSİK AURELİO"

MİLLİYET GAZETESİ, CEM ŞENGÜL: "Bu sezonki kadroyu yeterli görüyor musunuz? Şampiyonlar Ligi'nde bu kadro ile başarılı olacak mısınız?"

AZİZ YILDIRIM: "Geçen sene direk kadrodan giden bir tek isim Marco. Kezman zaten sorunlar vardı. Ligler bitmeden Güiza ile anlaştık. İmzaları attırdık. Biz almasaydık Barcelona'ya gidecekti. Ama biz işimizi sağlama aldık. Sözleşmede tüm maddeler bizim lehimizeydi, bu şekilde transfer yaptık. Emre'nin ise iyi hazırlanması gerekiyordu sezona. Askerlik yaptığı için tam olarak hazırlanma fırsatı bulmadı. Özveriyle oynuyor. Aragones konusunda ise. Biz daha turnuva başlamadan onunla anlaştık. Açıklama yaptık. Açıklamayı önce o Marca'ya yaptı, sonra biz. O istedi açıklamamızı. Onu federasyon sıkıştırıyordu. Ama siz biz açıkladık, sorun oldu şeklinde yazdınız.

EMRE KONUSU

Emre'ye temiz sayfa açtık. Destek olmak istedik. Eğer Galatasaray'a transfer olsaydı eğer şu an ona karşı olan ithamlar olmayacaktı. Belli Galatasaray kalemleri bunları kasıtlı yazıyorlar. Bir hata yaptı geçmişte ama biz ona şans vermek istedik eğer bundan sonra olmazsa o zaman konuşalım. Emre konusunda Avrupa ile Türkiye'yi karıştırmayın. Avrupa'da futbolcular daha rahat. Şuram, buram ağrıyor derse oynamazlar. Biz de rica edersek, forma için dersek oynarlar. Partizan maçından önce Semih'in yanına gittim. Rica ettim, oynaman lazım dedim. Sonra doktora gitti ve oynadı. Durmadan sakatlığı gündeme getire getire Emre'yi pskolojik soruna soktunuz. Emre oynayacak, Türkiye'de oynar. Fenerbahçe'de bir tek eksik Marco'dur.

SENNA NEDEN GELMEDİ?

Josico Aragones'in 3. 5. tercihi değil. Alabiliyorsanız bunu alın dediği bir isimdir. Senna geri, Josico ileri oynar dediği alabiliyorsanız bunu alın dediği gibi. Senna 24 milyon avro. Alabiliyorsanız alın. Güiza'ya 14 milyon avro verdik, herkes çok konuştu. 10 sene önce Güiza gelecek desek neler yazardınız? Şimdi basın öyle bir alışkanlık haline getirdi ki durumu herkes geliyor, Ronaldinho, Eto'o...

Kulüpler kurumsal yapıya girdi. Transferler artık gittim onu kaçırdım, parayı verdim getirdim ile olmuyor. İspanya kulüpleri sözleşmenin başında yazıyor, 1. sene bunu getirirse alır, 2. getirirse bunu getirirse şeklinde. Biz Senna için Avrupa'da çok ünlü 3 avukatla görüştük. 17. madde ile getirebilirdik diyeyim ve konuyu kapatayım. Bunu gündeme getirsem F.Bahçe ceza alabilirdi. Siz 24 milyon avro, bundan alamadık yazdınız. Avrupa'da şimdi hedefi koymak lazım. Hedef için ne dedik? Yapılan başarıları tekrarlamak. Şampiyon olacağız diyebilir miyiz. Biz tecrübe kazandık. Eski Fenerbahçe yok artık. Artık oyuncu, camia ve kültür değişti. Biz güveniyoruz bu gruptan çıkarız. Hedef geçen seneki başarı, olursa daha üstü."

AURELIO NEDEN GİTTİ? İŞTE AÇIKLAMASI

AKŞAM GAZETESİ, ALAATTİN METİN: "Transfer sezonunda Eto'o'nun adı sıkça yazıldı, çizildi. Bu konuda neler söylemek istersiniz"

AZİZ YILDIRIM: "Fenerbahçe Spor Kulübünün bütçesi vardı. Bu bütçenin içinde harcama yapma durumumuz var. Geldiğimden beri yaptığım en önemli şey gelir-gider tablosunu bir araya getirebilmek ve tüm çalışanlarımızın, oyuncuların zamanında parasını almak. Yoksa Aziz Yıldırım Eto'o yu da getirir, bir başkasını da. Eğer kulüp benden sonrasını nasıl yapar derseniz bunu yaparım. Ben burayı bir Avrupalı gibi yapmak istedim, paralar zamanında ödeniz. Marco bu kulüpten 1.100 bin avro alıyordu. Menajeri Aralık'ta geldi. Ben Marco'yu Valencia'ya götürmek istiyorum. Oyuncunun mukavelesinde 7 milyon dolar getirirse gider maddesi var. Sene sonu değil, Aralık'ta yani.

Biz veremeyiz dedik. Biz Valencia Sportif Direktörü ile sürekli görüştük. Antrenör ile diyalog içerisinde ama Marco'yu almayacağız dedi. Bu geldi, Ali Yıldırım ile konuşuyor. Marco'yu vermiyorsanız, Vederson'u verin dedi. 6 milyon dolar veririz dedi. Biz kadroyu bozmak istemiyoruz dedi. Futbolcularımızı alıp pastanede konuşmuş ve beyinlerini yıkamış. Biz yıl sonu 2 milyon avro teklif ettik. Menajerine de yüzde 10. Onun teklifi 3 milyon avro, artı 1 milyon avro da kendisine.

Biz bunu kabul etmedik. Edu 1.2, Deivid 1.2, Lugano 1.2, hepsi bu civarda. Sen şimdi bu oyuncuyu verirsen diğerlerini ne yapman lazım? Hepiniz aynı maaşları alıyorsunuz biri 3 misli istedi ve verdiniz. Ne olur? En son dönmek istediğinde ise onun menajeri, bizim iradeciler görüşme yaptı. Ben bu olmaz dedim. Burası Fenerbahçe çünkü. Burada böyle şeyler olmaz. Marco hadisesinde Fenerbahçe gerekeni yapmıştır. Fenerbahçe bir bütündür. Biz ne yapmamız gerekiyorsa yaptık. Konuşma ise konuşma, gönlünü almaksa gönlünü aldık ama sadece para için. Orada 2.1 alıyor gibi duydum, kendi bilir" dedi.

SABAH GAZETESİ, SERDAR ALİ ÇELİKER: "Serdar ile anlaşarak ayrıldınız. Aurelio'da da elinden geleni yaptınız. Ancak, Tuncay Şanlı konusunda sorunlar yaşandı. Neler söylemek istersiniz?"

AZİZ YILDIRIM:"Tuncay geldi. Biz 3 senelik, sonra 2 senelik boş mukalaveye imzalattırdık. Ben Avrupa'ya gitmek istiyorum dedi. Biz orada alacağı paranın üzerine çıktık. Kal burada Roberto Carlos'un kaptanı ol dedik. Oraya gidersin normal bir oyuncu olursun ama kalırsan Lefter, Can Bartu olursun dedim."

GÜİZA'NIN SİGARA VE ÇARŞAF OLAYI...

Medyanın Fenerbahçe'ye olan yaklaşımından tedirgin olan Aziz Yıldırım, "Geçen gün Güiza sigara içiyor, basıyorsunuz. Bu adam İspanya'dan gelmiş. Gidiyor kahvesini içiyor. Kimse ona karışmıyor. Rapaiç geldi. Benle görüşmek istedi. Bu konu yüzünden. Ben oturuyorum dışarıda sigaramı, kahve içiyorum herkes aman başkan görmesin diyor. Ben de gittim çağırdım, sigara getirdim. Verdim önümde içti. Şimdi dedim sana bir şey derlerse desinler. Güiza İspanya'da çarşaflılar dolu gibi bir açıklama yapmış. Belki oradaki medya yanlış yazdı. Şimdi diyorlar Başkan Güiza'yı sorgulayacak. Ben sorgulama memuru değilim. Bunu siz yapacaksınız. Soracaksınız kardeşim böyle neden dediniz." şeklinde konuştu...

ARTHUR ZICO, İSTİKRAR VE KURUMSALLAŞMA

HÜRRİYET GAZETESİ, MEHMET ARSLAN: "Fenerbahçe'nin son 5 yıldaki transfer politikasında bazı sorunlar bulunuyor. Yaptıklarınız ve yapamadıklarınız nelerdir?"

AZİZ YILDIRIM: "Ben bir oyuncu alıp dört yıllık anlaşma yaptığımda sözleşme sonu gidiyorsa bana maliyeti sıfırdır. Eğer sözleşmesi bitmeden gidiyor ve aldığım rakamdan ucuza gidiyorsa. Amortisman hesabı yapmak gerek. Appiah neden şimdi sözleşme imzalamıyor? 12 milyon avro istedik. Mukavalesi bitmiş adama bir değer koyamazsınız. Siz bana şunu söyleyin, bu adamın mukalavesi vardı. Siz sevmediniz, bunun için gitti, zarar budur diyin. Rüştü sözleşmesi bitti. Rüştü'ye biz 750+2 milyon teklif ettik, gitti pazartesi 1.5 milyona Beşiktaş'a imzaladı. Bunu neden yazmıyorsunuz." dedi.

ZAMAN GAZETESİ, SERKAN AKCAN: "Sezon sonunda şampiyon olmayan hiçbir teknik direktörle yola devam etmediniz. Sadece bir Lorant var istisna olan. Kurumsallaşma ve istikrara bu kadar vurgu yapan biri olarak neden bu yolu seçiyorsunuz?"

AZİZ YILDIRIM: ""Antrenör değişikliğine baktığımızda, 2000 yılı öncesi tamamdır. O zaman kendi çocuklarımızı hoca olarak getirdik. Son 5 yıl, ya da Lorant'tan bu tarafa baktığınızda Daum, Zico, Aragones var. Hiçbirinin mukavalesi bitmeden gönder me var mı? İsterse şampiyon olsun. Ayrıca Zico ile de şampiyonluk üzerine kurulan bir sözleşme metnimiz vardı. Real Madrid'de başka yerlerde şampiyon olduğunda da oyuncular, hocalar gidiyor. Burada mesela problemlerin düzeltilmesi. Zico ile benim anlaşmam 1.8, ikinci sene 1.9. İlk sene şampiyon yapma kaydı vardı, yaparsa uzatılırdı. Biz böyle anlaştık. Bizden istediği rakam ise 3.5 milyon avroydu. İkinci konu kardeşiydi. Kendisi 3.5, kardeşi 5, Santana 750, 4.750 eder. 2.8'lerden 4.6'ya doğru gittik. Pazarlık aşağı inmiyor. Zico bu sene şampiyon olsaydık yine anlaşamazdık."

"SCOLARI İLE EL SIKIŞTIK AMA..."

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 2006 Dünya Kupası'nda Portekiz Teknik Direktörü Luis Felipe Scolari ile el sıkıştığını ancak bu transferin gerçekleşmediğini söyledi. Scolari ile her konuda anlaştıklarını ifade eden Yıldırım, "Brezilyalı teknik adamla Portekiz kampında el sıkıştık. Yardımcıları ile de konuştuk, anlaştık. Biz bunu yapıyorduk. Sonra turu geçti. Vazgeçti. Turu geçti, vazgeçti. Transfer kolay olmuyor." dedi.

YILDIRIM: "ETO'O İLE GÖRÜŞTÜK"

Barcelona'nın Kamerunlu yıldızı Eto'o ile sezon başında görüştüklerini doğrulayan Aziz Yıldırım, "Dünya çapında yıldız alamadık, olmadı. Evet demiştik. İyi de her şey söylenen sözü negatif kısmından tutup ortama sokuyorsunuz. Biz Eto'o ile görüştük. Sezon başlamadan görüştük. Ama büyük rakamlar vardı. Rakamlar altüst oldu. Robinho'nun 49 milyon avroya gittiği bir yerde Ronaldinho 21 milyon avroya Milan'a gitti. Neden gitti? Nasıl gitti? Gider mi bir araştırın. Mallorca kulübünün değeri 49 milyon avro diyerek eleştiriliyoruz. Onun borcu o kadar, kulübün 600 milyon dolarlık yatırım borcu yapan başkanı var. 6 futbolcusunu sattı da borcunu ödüyor. Ben 50 milyon avro vericem, 10 da fazladan alalım o zaman o yazan arkadaşlar ayarlasın." şeklinde konuştu.
https://cadirkaya.yetkin-forum.com

Yıldırım ve gerçekler!
1 sayfadaki 1 sayfası